17/04/2021

Αθλητική δράση στην ΕΡΤ3, στο ERTFLIX και στην ΕΡΑσπορ

Ένα πλούσιο αθλητικό διήμερο έρχεται στην ΕΡΤ3, στη δωρεάν ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX και στην ΕΡΑσπορ. Το Σάββατο 17 και την Κυριακή 18 Απριλίου 2021, οι τηλεθεατές και οι ακροατές της ΕΡΤ θα βρεθούν στο επίκεντρο της δράσης των ελληνικών διοργανώσεων ποδοσφαίρου, μπάσκετ, βόλεϊ, χάντμπολ και πόλο, καθώς και στην πίστα της Ίμολα για το επόμενο ραντεβού της Formula 1.
Σάββατο 17 και Κυριακή 18 Απριλίου 2021

Ένα πλούσιο αθλητικό διήμερο έρχεται στην ΕΡΤ3, στη δωρεάν ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX και στην ΕΡΑσπορ. Το Σάββατο 17 και την Κυριακή 18 Απριλίου 2021, οι τηλεθεατές και οι ακροατές της ΕΡΤ θα βρεθούν στο επίκεντρο της δράσης των ελληνικών διοργανώσεων ποδοσφαίρου, μπάσκετ, βόλεϊ, χάντμπολ και πόλο, καθώς και στην πίστα της Ίμολα για το επόμενο ραντεβού της Formula 1.

ΕΡΤ3

Football League

To Σάββατο 17 Απριλίου, στις 12:00, στην 6η αγωνιστική της Football League και στον Νότιο Όμιλο, η πρωτοπόρος Καλαμάτα (3 νίκες-2 ισοπαλίες στις πέντε αγωνιστικές) υποδέχεται τη Νίκη Βόλου (2 ισοπαλίες-3 ήττες έως τώρα στο φετινό πρωτάθλημα). Περιγραφή του Βασίλη Μπακόπουλου.

Super League 2

Με την 21η και προτελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου συνεχίζεται η Super League 2. Η ΕΡΤ3 θα μεταδώσει απευθείας δύο παιχνίδια της αγωνιστικής του Σαββατοκύριακου:

To Σάββατο 17 Απριλίου, στις 14:45, στο απόλυτο ντέρμπι της κανονικής περιόδου, ο δεύτερος της βαθμολογίας (με 38 βαθμούς) Λεβαδειακός αντιμετωπίζει τον πρωτοπόρο (με 43 βαθμούς) Ιωνικό Νικαίας. Οι γηπεδούχοι έχουν τρεις νίκες στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια (10-2 γκολ) ενώ ο Ιωνικός «τρέχει» σερί 7 νικών! Περιγραφή του Γιώργου Χαϊκάλη και ρεπορτάζ του Στέλιου Σωτηρόπουλου.

Την Κυριακή 18 Απριλίου, στις 14:45, συναντιούνται η Παναχαϊκή και ο Εργοτέλης. Η ομάδα της Πάτρας βρίσκεται στην –οριακή για τα playoffs– 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας τρεις νίκες και δύο ήττες στα 5 τελευταία παιχνίδια της. Ο Εργοτέλης πέρασε μια σοβαρή αγωνιστική κρίση, με πέντε συνεχόμενες ήττες, αλλά επανήλθε στις επιτυχίες την περασμένη Κυριακή με το 4-0 επί του ΟΦ Ιεράπετρας. Περιγραφή του Νίκου Οικονομόπουλου και ρεπορτάζ της Ειρήνης Μαραγκού.

League Cup Volley «Νίκος Σαμαράς»

Η ΕΡΤ3 θα καλύψει αποκλειστικά το φετινό League Cup Volley ανδρών «Νίκος Σαμαράς», μεταδίδοντας απευθείας και τα τρία παιχνίδια, που θα γίνουν στο κλειστό γυμναστήριο «Δημήτριος Βικέλας» της Βέροιας το Σαββατοκύριακο 17 και 18 Απριλίου 2021.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Σάββατο 17 Απριλίου

17:00 Α’ ημιτελικός: Φίλιππος Βέροιας – ΠΑΟΚ (Περιγραφή της Ευγενίας Γήτα, ρεπορτάζ του Γιώργου Μαυρόπουλου)

19:40 Postgame A’ ημιτελικού – Pregame Β’ ημιτελικού

20:00 Β’ ημιτελικός: Φοίνικας Σύρου – Ολυμπιακός (Περιγραφή του Θόδωρου Χατζηπαντελή, ρεπορτάζ της Ευγενίας Γήτα)

Θα ακολουθήσει εκπομπή postgame μετά τη λήξη του Β’ ημιτελικού.

Κυριακή 18 Απριλίου

19:40 Pregame τελικού

20:00 Τελικός (Περιγραφή του Θόδωρου Χατζηπαντελή, ρεπορτάζ της Ευγενίας Γήτα)

Θα ακολουθήσει εκπομπή postgame μετά τη λήξη του τελικού.

Basket League

Την Κυριακή 18 Απριλίου, στις 17:00, το πρωτάθλημα της Basket League συνεχίζεται με την εξ αναβολής αναμέτρηση (από τη 14η αγωνιστική) μεταξύ ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκού, που θα πραγματοποιηθεί στο «PAOK Sports Arena». Ο εμφανώς βελτιωμένος στον δεύτερο γύρο ΠΑΟΚ βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας (12 νίκες-8 ήττες), ενώ ο Παναθηναϊκός, που ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στη Euroleague, έχει το καλύτερο ρεκόρ στο πρωτάθλημα με 16 νίκες και μόνο δύο ήττες σε 18 παιχνίδια. Περιγραφή του Δημήτρη Μπουμπουγιατζή και ρεπορτάζ του Θόδωρου Φελάνη.

ERTFLIX

Το μενού μεταδόσεων στα αθλητικά κανάλια του ERTFLIX αυτό το Σαββατοκύριακο περιλαμβάνει αναμετρήσεις από τα ελληνικά πρωταθλήματα του ποδοσφαίρου, του χάντμπολ και του πόλο. Αναλυτικά, από τα κανάλια ΕΡΤ SPORTS θα μεταδοθούν απευθείας οι εξής αγώνες:

Σάββατο 17 Απριλίου 2021

Super League 2 – 21η αγωνιστική

14:45 Διαγόρας – Τρίκαλα (ΕΡΤ SPORTS)

14:45 ΟΦ Ιεράπετρας – Ξάνθη (ΕΡΤ SPORTS 2)

Formula 1 (Ίμολα)

12:00 Ελεύθερα δοκιμαστικά 3 (ΕΡΤ SPORTS)

Handball Premier – 12η αγωνιστική

18:00 Δράμα – Πυλαία (ΕΡΤ SPORTS 2)

Κυριακή 18 Απριλίου 2021

Super League 2 – 21η αγωνιστική

14:00 Χανιά – Απόλλων Λάρισας (ΕΡΤ SPORTS)

14:45 Καραϊσκάκης – Δόξα Δράμας (ΕΡΤ SPORTS 2)

Πόλο – Α1 Ανδρών – 13η αγωνιστική

14:30 Πανιώνιος – Γλυφάδα (ΕΡΤ SPORTS 3)

ΕΡΑσπορ

Αυτό το Σαββατοκύριακο, 17 και 18 Απριλίου, η ΕΡΑσπορ θα σας μεταφέρει στα ελληνικά γήπεδα, καθώς και στο συναρπαστικό, όπως αναμένεται, Grand Prix της Εμίλια Ρομάνια για τον επόμενο γύρο της Formula 1.

Συνοπτικά το πρόγραμμα των μεταδόσεων:

Σάββατο 17 Απριλίου 2021

Super League – 4η αγωνιστική playouts

15:00 ΟΦΗ – Ατρόμητος, Γ. Γιαλυτάκης

17:15 Παναιτωλικός – Απόλλων, Δ. Λουκάκης

19:30 Βόλος – ΠΑΣ Γιάννινα, Β. Μητρούσιας

Super League 2 – 21η αγωνιστική

14:45 Διαγόρας – Τρίκαλα, Γ. Αθανασίου

14:45 Λεβαδειακός – Ιωνικός, Γ. Παπαγεωργίου

14:45 Ιεράπετρα – Ξάνθη, Γ. Γιαλυτάκης

Football League – 6η αγωνιστική

12:00 Καλαμάτα – Νίκη Βόλου, Β. Κούβαλης

Μπάσκετ – Α2 ανδρών – 8η αγωνιστική

17:00 Ολυμπιακός – Πανερυθραϊκός, Μπ. Πλάγος

17:00 Καβάλα – Φίλιππος Βέροιας

17:00 Τρίτων – Παγκράτι

17:00 Οίαξ Ναυπλίου – Ελευθερούπολη

17:00 Δάφνη Δαφνίου – Ψυχικό

18:00 Αμύντας – Μαρούσι

Ενημέρωση Μπ. Πλάγος

Βόλεϊ – League Cup «Νίκος Σαμαράς» – Ημιτελικά

17:00 Φίλιππος Βέροιας – ΠΑΟΚ, Θ. Χατζηπαντελής

20:00 Ολυμπιακός – Φοίνικας Σύρου, Ευγ. Γήτα

Πόλο – Α1 ανδρών – 13η αγωνιστική

14:00 Ολυμπιακός – Παλαιό Φάληρο

16:00 ΝΟ Βουλιαγμένης – Εθνικός

17:00 Πανιώνιος – ΑΝΟ Γλυφάδας

19:00 Απόλλων Σμύρνης – ΟΥΚ Βόλου

Πόλο – Α1 γυναικών – 12η αγωνιστική

12:00 ΝΟ Ρεθύμνου – Ολυμπιακός

Χάντμπολ – EHF European Cup – Ημιτελικός

19:00 ΑΕΚ – Γκορένιε Βελένιε, Π. Σαμαράς

Handball Premier – 12η αγωνιστική

18:00 Δράμα – Πυλαία

Επίσης θα υπάρχει ενημέρωση από τον Πάνο Σαμαρά για τους αγώνες: Ιωνικός Νέας Φιλαδελφείας-Ολυμπιακός, Διομήδης Άργους-Άρης Νικαίας, Φαίακας Κέρκυρας-ΠΑΟΚ, Ζαφειράκης Νάουσας-Αερωπός.Ενημέρωση Π. Σαμαράς

Formula 1 – Ίμολα

14:55 Κατατακτήριες δοκιμές, ενημέρωση Ακ. Παναγιωτόπουλος

Κυριακή 18 Απριλίου 2021

Super League – 4η αγωνιστική playoffs

15:00 Παναθηναϊκός – Άρης, Π. Μαυρογιαννίδης, Τ. Πακλατζής

17:15 ΑΕΚ – Αστέρας Τρ. Γ. Σαντοριναίος, Ν. Μότσης

19:30 ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός, Γ. Μίνος, Μπ. Παπάζογλου

Super League 2 – 21η αγωνιστική

14:00 Χανιά – Απόλλων Λάρισας, Π. Χουλάκης

14:45 Καραϊσκάκης – Δόξα Δράμας, Σ. Αργύρης

14:45 Παναχαϊκή – Εργοτέλης, Χρ. Καρακάσης

Football League – 6η αγωνιστική

15:00 Ρόδος – Αιγάλεω, Γ. Αθανασίου

15:00 Ιάλυσος – Επισκοπή, Γ. Αθανασίου

15:00 Αστέρας Βλ. – Καλλιθέα, Στ. Ζορμπαλάς

15:00 Σαντορίνη – Ασπρόπυργος

15:00 Βέροια – Θεσπρωτός, Θ. Κάστιας

15:00 Καβάλα – Κοζάνη, Β. Αναστασιάδης

15:00 Ολυμπιακός Βόλου – Πανσερραϊκός, Β. Μητρούσιας

15:00 Πιερικός – Τρίγλια, Θ. Κάστιας

15:00 Αλμωπός – Απόλλων Πόντου

Ποδόσφαιρο – Γ΄ Εθνική

16:30 Πανιώνιος – Μαρκό, Μ. Λαδόπουλος

16:30 Εθνικός – Αήττητος Σπάτων, Μπ. Πλάγος

Ενημέρωση για τους αγώνες των ομίλων της κατηγορίας στις 16:30 από τους: Βασίλη Αναστασιάδη (1ος όμιλος), Θωμά Κάστια (2ος όμιλος), Βαγγέλη Μητρούσια (3ος & 4ος όμιλος), Βασίλη Κούβαλη (7ος όμιλος), Χρήστο Καρακάση (9ος όμιλος), Γιώργο Γιαλυτάκη (10ος όμιλος).

Basket League – εξ αναβολής

17:00 ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός, Γ. Βοϊτσίδης

Μπάσκετ – Α1 γυναικών – 11η αγωνιστική

13:00 Ελευθερία Μοσχάτου – Εσπερίδες

13:00 Παναθηναϊκός – ΕΦΑΟ Ζωγράφου

14:00 ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός

15:00 Δάφνη – ΠΑΟΚ

Βόλεϊ – League Cup «Νίκος Σαμαράς»

20:00 Τελικός, Γ. Μαυρόπουλος

Πόλο – Α1 ανδρών – 13η αγωνιστική

12:00 ΑΕΚ – ΝΟ Χίου

14:30 Υδραϊκός – ΠΑΟΚ

Πόλο – Α1 γυναικών – 11η αγωνιστική

12:00 Ολυμπιακός – ΝΕ Πατρών

13:00 ΝΟ Βουλιαγμένης – ΝΟ Ρεθύμνου

13:00 ΑΕΚ – ΝΟ Λάρισας

19:00 Πανιώνιος – Εθνικός

Ενημέρωση Π. Σαμαράς

Formula 1 – Γκραν Πρι Εμίλια Ρομάνια

15:50 Αγώνας, ενημέρωση Ακ. Παναγιωτόπουλος

Κατηγορία Sport+

Η ΑΓΟΡΑ ΣΗΜΕΡΑ

ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΥΧΟΣ

Libra Press © Copyright 2020 | All Rights Reserved
Dual Design
Κάντε εγγραφή στο ενημερωτικό δελτίο μας για να λαμβάνετε τα νέα μας, τις αποκλειστικές ειδήσεις και τις καταπληκτικές προσφορές από το χώρο της ψηφιακής τηλεόρασης.