Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
«Νύχτα στάσου» με τη Μελίνα Ασλανίδου και τον Χρήστο Νικολόπουλο – «Τα κέφια του ’80
![nyhta stasou ae969bbb](/wp-content/themes/yootheme/cache/ae/nyhta-stasou-ae969bbb.jpeg)
Η εκπομπή «Νύχτα στάσου», το Σάββατο 16 Μαρτίου 2024, βάζει… «Φωτιά στα σαββατόβραδα» παρουσιάζοντας ένα αφιέρωμα στις μεγάλες λαϊκές επιτυχίες της δεκαετίας του ’80.
Η Μελίνα Ασλανίδου και ο Χρήστος Νικολόπουλος υποδέχονται τους ταλαντούχους ερμηνευτές της νέας γενιάς, Μαριάννα Παπαμακαρίου, Ρία Ελληνίδου και Σπύρο Σιώλο, για να μοιραστούν μαζί τους μια κεφάτη μουσική βραδιά-αναφορά σε μια δεκαετία γνήσιας διασκέδασης και να τραγουδήσουν μαζί σουξέ που νίκησαν τον χρόνο.
![DSC 2872](https://digitaltvinfo.gr/wp-content/uploads/2024/03/DSC_2872.jpg)
Η λαϊκή τραγουδίστρια Μαριάννα Παπαμακαρίου δίνει τη δική της ερμηνεία «Στο άδειο μου πακέτο», στην «Ταχεία», στο «Παράπονό μου». Η Ρία Ελληνίδου, με την ιδιαίτερη χροιά της φωνής της, σφραγίζει τραγούδια όπως τα «Λες και κράταγες μαχαίρια», «Κυριακή σε είχα βρει», «Ουρανέ», ενώ ο Σπύρος Σιώλος τραγουδά «Υποκρίνεσαι», «Τη βαρέθηκε η ψυχή μου», «Σ’ αγαπώ σαν αμαρτία».
Ο Κώστας Μπαλαχούτης, ιστορικός ερευνητής της εκπομπής, «φωτίζει» με τα στοιχεία που παραθέτει τα τραγούδια της βραδιάς, αλλά και μια αξέχαστη εποχή για τη δισκογραφία και τη νυχτερινή διασκέδαση.
![DSC 2894](https://digitaltvinfo.gr/wp-content/uploads/2024/03/DSC_2894.jpg)
Στην παρέα της εκπομπής, η δημοσιογράφος και τηλεκριτικός Ντέπυ Γκολεμά, η ραδιοφωνική παραγωγός του Δεύτερου Προγράμματος της ΕΡΤ Βάνα Δαφέρμου, ο ιδιωτικός ερευνητής και διευθυντής πολιτιστικής κληρονομίας της Unesco Πειραιώς και Νήσων Γιώργος Τσούκαλης, η σχεδιάστρια μόδας Αθηνά Τρανούλη, ο Ολυμπιονίκης Γιώργος Χειμωνέτος, η παρουσιάστρια Νόνη Δούνια και η δημοσιογράφος Νάντια Ρηγάτου.
Παρουσίαση: Μελίνα Ασλανίδου, Χρήστος Νικολόπουλος
Σύμβουλος εκπομπής: Λίνα Νικολακοπούλου
Καλλιτεχνική επιμέλεια: Κώστας Μπαλαχούτης
Σκηνοθεσία: Κώστας Μυλωνάς
Αρχισυνταξία: Μαρία Βλαχοπούλου
Δ/νση παραγωγής ΕΡΤ: Άσπα Κουνδουροπούλου
Εξωτερικός παραγωγός: Φάνης Συναδινός