Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
Οκτώ μέρες γιορτή στο Μουσείο Τηλεπικοινωνιών OTE
Παγκόσμια Ημέρα Τηλεπικοινωνιών & Διεθνή Ημέρα Μουσείων
![b5468ef4112aa67413afb7f401089cec XL d1dbc533](/wp-content/themes/yootheme/cache/d1/b5468ef4112aa67413afb7f401089cec_XL-d1dbc533.jpeg)
Καινούρια εκπαιδευτικά προγράμματα και δράσεις είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν περισσότερα από 300 άτομα κατά τη βδομάδα εορτασμού (11-18 Μαΐου 2014) της Παγκόσμιας Ημέρας Τηλεπικοινωνιών (17 Μαΐου) και της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων ICOM (18 Μαΐου), που διοργάνωσε και φέτος το Μουσείο Τηλεπικοινωνιών ΟΤΕ. Οι μικροί και οι μεγάλοι φίλοι του Μουσείου έφυγαν…
Καινούρια εκπαιδευτικά προγράμματα και δράσεις είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν περισσότερα από 300 άτομα κατά τη βδομάδα εορτασμού (11-18 Μαΐου 2014) της Παγκόσμιας Ημέρας Τηλεπικοινωνιών (17 Μαΐου) και της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων ICOM (18 Μαΐου), που διοργάνωσε και φέτος το Μουσείο Τηλεπικοινωνιών ΟΤΕ.
Οι μικροί και οι μεγάλοι φίλοι του Μουσείου έφυγαν με τις καλύτερες εντυπώσεις και ανανέωσαν το ραντεβού τους για την επόμενη χρονιά. Έζησαν πρωτόγνωρες εμπειρίες, μαζί με τους γονείς τους, με το πρόγραμμα «Οι συλλογές συναρπάζουν, απογειώνουν και ενώνουν εμπειρίες», όπου συνδύασαν φωτογραφίες polaroid ηχογραφήσεις μηνυμάτων, παζλ και «παιχνίδια» με ανθρώπινες φιγούρες εφευρετών. Άλλοι μικροί φίλοι συμμετείχαν στο εικαστικό εργαστήρι κατασκευής επιτραπέζιου παιχνιδιού «Ο Εγείρων Πρόποσης τηλεφωνεί στην Καρυάτιδα…», πετυχαίνοντας την ένωση των συλλογών από τρία διαφορετικά μουσεία (ΜΤ, Κυκλαδικής Τέχνης και Μουσείο Ακρόπολης). Τέλος, παρακολούθησαν μία μοναδική ξενάγηση με τίτλο «Όταν το τηλέφωνο χτυπήσει», γνωρίζοντας το παρόν, το παρελθόν και το μέλλον των τηλεπικοινωνιών.
Όλα τα εκπαιδευτικά προγράμματα του ΜΤ προσφέρονται δωρεάν.
Περισσότερες πληροφορίες για το Μουσείο Τηλεπικοινωνιών του ΟΤΕ στο: http://www.ote.gr/mouseio