Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
Το Μουσείο Τηλεπικοινωνιών ΟΤΕ ταξιδεύει στο «ΝΟΗΣΙΣ»
Μία μοναδική, περιοδεύουσα έκθεση στη Θεσσαλονίκη
![admin ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp content%2Fuploads%2F2022%2F04%2F0c249994a61c2bc76dbfa845c5a3484f XL](https://digitaltvinfo.gr/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F04%2F0c249994a61c2bc76dbfa845c5a3484f_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221200%2C600%2C%22%7D&hash=a8a0df72)
«Από τον μορσικό τηλέγραφο … στο κόκκινο τηλέφωνο» ταξιδεύει τη Θεσσαλονίκη το Μουσείο Τηλεπικοινωνιών ΟΤΕ μέσα από την πρώτη περιοδεύουσα έκθεση του 2014 στο Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας, ΝΟΗΣΙΣ. Σε μία αίθουσα περίπου 200τ.μ., σε ένα από τα σημαντικότερα Μουσεία Τεχνολογίας…
«Από τον μορσικό τηλέγραφο … στο κόκκινο τηλέφωνο» ταξιδεύει τη Θεσσαλονίκη το Μουσείο Τηλεπικοινωνιών ΟΤΕ μέσα από την πρώτη περιοδεύουσα έκθεση του 2014 στο Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας, ΝΟΗΣΙΣ.
Σε μία αίθουσα περίπου 200τ.μ., σε ένα από τα σημαντικότερα Μουσεία Τεχνολογίας της Ευρώπης, το Μουσείο Τηλεπικοινωνιών ΟΤΕ, εναρμονισμένο με το φετινό μήνυμα της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων, «Οι συλλογές μας ενώνουν», παρουσιάζει επιλεγμένα εκθέματα και δράσεις, χτίζοντας γέφυρες ανάμεσα στις εφευρέσεις του παρελθόντος και τα σύγχρονα επιτεύγματα.
Περιγράφοντας την εξέλιξη των τηλεπικοινωνιών από την ανακάλυψη του Μορς μέχρι και την κοινόχρηστη τηλεφωνία, τον κόκκινο κερματοδέκτη της δεκαετίας του ’80, το Μουσείο Τηλεπικοινωνιών ΟΤΕ υπόσχεται να ταξιδέψει και το κοινό της Θεσσαλονίκης, στο παρελθόν, το παρόν και το μέλλον των τηλεπικοινωνιών. Επίσης, οι μικροί επισκέπτες θα έχουν την ευκαιρία, μέσα από διαδραστικές και ψυχαγωγικές μουσειοπαιδαγωγικές δράσεις, να ανακαλύψουν την ιστορία των τηλεπικοινωνιών και τους μεγάλους εφευρέτες.
Η έκθεση θα διαρκέσει μέχρι και τις 31 Ιουνίου 2014.
{gallery}11512{/gallery}