Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
26 Ιουλίου 2024 10:29
26 Ιουλίου 2024 06:45
26 Ιουλίου 2024 06:38
26 Ιουλίου 2024 06:37
26 Ιουλίου 2024 06:34
26 Ιουλίου 2024 06:30
26 Ιουλίου 2024 06:25
26 Ιουλίου 2024 06:24
24 Οκτωβρίου 2011 15:41
Ξεκίνησαν οι εκπομπές του Atlantic Bird 7 στις 7 δυτικά
Γράφει: Γιάννης-Φίλιππος Δημητριάδης
![920314c6cfdd63891f5664aca390f444 XL 0e79f7f4](/wp-content/themes/yootheme/cache/0e/920314c6cfdd63891f5664aca390f444_XL-0e79f7f4.jpeg)
Την νύχτα μεταξύ Σαββάτου 22 και Κυριακής 23 Οκτωβρίου ξεκίνησαν οι εκπομπές του νέου δορυφόρου της Eutelsat Atlantic Bird 7 που τοποθετήθηκε πριν λίγες μέρες στις 7 μοίρες δυτικά με στόχο να αντικαταστήσει τον δορυφόρο Atlantic Bird 4A. Όμως, με την αλλαγή του δορυφόρου 4Α, που ήταν πολύ εύκολης λήψης στην χώρα μας, άλλαξαν και τα ιχνοδιαγράμματα καθώς και ορισμένες συχνότητες μετάδοσης. Τα ιχνοδιαγράμματα είναι πλέον δύο, με το spot1 να έχει περίπου την κάλυψη που έδινε ο 4Α (λίγο χειρότερα όμως στην Βόρεια Ελλάδα) και το spot2 που καλύπτει πλέον μόνο τις χώρες του μαγκρεμπ (Μαρόκο, Αλγερία, Τυνησία) και ευρύτερα την περιοχή της Δυτικής Αφρικής.
Ο Atlantic Bird 7 εκτοξεύτηκε μόλις στις 24 Σεπτεμβρίου με πύραυλο Zenit 3SL από την πλατφόρμα Sea Launch στον Ειρηνικό Ωκεανό.
Σας παραθέτουμε τα δύο νέα ιχνοδιαγράμματα, το βράδυ θα αναφερθούμε στην συνέχεια του θέματος στο φόρουμ και στο επίπεδο λήψης, όπου και οι παρατηρήσεις από διάφορες περιοχές της χώρας είναι ευπρόσδεκτες.
Την νύχτα μεταξύ Σαββάτου 22 και Κυριακής 23 Οκτωβρίου ξεκίνησαν οι εκπομπές του νέου δορυφόρου της Eutelsat Atlantic Bird 7 που τοποθετήθηκε πριν λίγες μέρες στις 7 μοίρες δυτικά με στόχο να αντικαταστήσει τον δορυφόρο Atlantic Bird 4A. Όμως, με την αλλαγή του δορυφόρου 4Α, που ήταν πολύ εύκολης λήψης στην χώρα μας, άλλαξαν και τα ιχνοδιαγράμματα καθώς και ορισμένες συχνότητες μετάδοσης. Τα ιχνοδιαγράμματα είναι πλέον δύο, με το spot1 να έχει περίπου την κάλυψη που έδινε ο 4Α (λίγο χειρότερα όμως στην Βόρεια Ελλάδα) και το spot2 που καλύπτει πλέον μόνο τις χώρες του μαγκρεμπ (Μαρόκο, Αλγερία, Τυνησία) και ευρύτερα την περιοχή της Δυτικής Αφρικής.
Ο Atlantic Bird 7 εκτοξεύτηκε μόλις στις 24 Σεπτεμβρίου με πύραυλο Zenit 3SL από την πλατφόρμα Sea Launch στον Ειρηνικό Ωκεανό.
Σας παραθέτουμε τα δύο νέα ιχνοδιαγράμματα, το βράδυ θα αναφερθούμε στην συνέχεια του θέματος στο φόρουμ και στο επίπεδο λήψης, όπου και οι παρατηρήσεις από διάφορες περιοχές της χώρας είναι ευπρόσδεκτες.