Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
Από την ΕΡΤ και το Super Cup του μπάσκετ
![admin ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp content%2Fuploads%2F2022%2F04%2Feed994e89a5285c4ec86d6463983b732 XL](https://digitaltvinfo.gr/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F04%2Feed994e89a5285c4ec86d6463983b732_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221200%2C600%2C%22%7D&hash=d45fc5c4)
Η διοργάνωση θα έχει χαρακτήρα γιορτής και θα αποτελέσει την πρώτη επίσημη… επιστροφή του ελληνικού μπάσκετ μετά την αναστολή των αγωνιστικών δραστηριοτήτων ελέω κορονοϊού.
Στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» θα διεξαχθεί το 1ο Super Cup, όπως ανακοίνωσε ο ΕΣΑΚΕ. Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις 23 και στις 24 Σεπτεμβρίου στην έδρα του Περιστερίου, δηλαδή στο κλειστό της οδού Κένεντι. Η διοργάνωση θα έχει χαρακτήρα γιορτής και θα αποτελέσει την πρώτη επίσημη… επιστροφή του ελληνικού μπάσκετ μετά την αναστολή των αγωνιστικών δραστηριοτήτων ελέω κορονοϊού.
Στο 1o Super Cup θα συμμετάσχουν οι Παναθηναϊκός, ΑΕΚ, Περιστέρι και Προμηθέας Πατρών. Τα ζευγάρια των ημιτελικών προέκυψαν από τη σημερινή κλήρωση
- Προμηθέας- ΑΕΚ
- Παναθηναϊκός – Περιστέρι
Στο νέο θεσμό του Super Cup συμμετέχουν οι πρώτες τέσσερις ομάδες της βαθμολογίας της Basket League της προηγούμενης αγωνιστικής χρονιάς. Στόχος της θέσπισης της καινούργιας διοργάνωσης είναι να αποτελεί «γιορτή» του επαγγελματικού μπάσκετ με το οποίο θα γίνεται η ιδανική εκκίνηση της σεζόν.
Και οι αγώνες θα μεταδοθούν, ως όλα δείχνουν, από την ΕΡΤ.