Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
Αφιέρωμα του Αρχείου της ΕΡΤ στον Μανόλη Αναγνωστάκη
![admin ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp content%2Fuploads%2F2022%2F04%2Fb572d2cb7f4779f848e325d5ce5f56f6 XL](https://digitaltvinfo.gr/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F04%2Fb572d2cb7f4779f848e325d5ce5f56f6_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221200%2C600%2C%22%7D&hash=83a28f6b)
Φέτος συμπληρώνονται 14 χρόνια από το θάνατο του ποιητή Μανόλη Αναγνωστάκη, στις 23 Ιουνίου 2005. Το Αρχείο της ΕΡΤ, τιμώντας τη μνήμη του, ψηφιοποίησε και παρουσιάζει στην ιστοσελίδα http://www.ert.gr/news/arxeio-afierwmata/ την εκπομπή «Η περιπέτεια ενός ποιήματος – Μανόλης Αναγνωστάκης». Στο συγκεκριμένο επεισόδιο της σειράς «Η περιπέτεια ενός ποιήματος» σκιαγραφείται το πορτρέτο του Μανόλη Αναγνωστάκη και…
Φέτος συμπληρώνονται 14 χρόνια από το θάνατο του ποιητή Μανόλη Αναγνωστάκη, στις 23 Ιουνίου 2005. Το Αρχείο της ΕΡΤ, τιμώντας τη μνήμη του, ψηφιοποίησε και παρουσιάζει στην ιστοσελίδα http://www.ert.gr/news/arxeio-afierwmata/ την εκπομπή «Η περιπέτεια ενός ποιήματος – Μανόλης Αναγνωστάκης».
Στο συγκεκριμένο επεισόδιο της σειράς «Η περιπέτεια ενός ποιήματος» σκιαγραφείται το πορτρέτο του Μανόλη Αναγνωστάκη και παρουσιάζονται τραγούδια βασισμένα στην ποίησή του και μελοποιημένα από τον Μίκη Θεοδωράκη.
Ο Μίκης Θεοδωράκης θυμάται πώς γνωρίστηκε με τον Μανόλη Αναγνωστάκη, μιλά για τη φιλική σχέση που αναπτύχθηκε μεταξύ τους και την αλληλογραφία που είχαν, η οποία οδήγησε στη συνεργασία τους και τη μελοποίηση ποιημάτων του από τον ίδιο.
Ο ποιητής Τίτος Πατρίκιος μιλάει για την ποίηση του Μανόλη Αναγνωστάκη και τη μαχητική και σαρκαστική αντιμετώπιση της ζωής, που, όπως λέει, προτείνει ο ποιητής μέσα από τα έργα του. Επισημαίνει τη λιτότητα του έργου του, το οποίο μοιάζει να περικλείει το σύνολο της ζωής και του κόσμου στην ολότητά τους, αλλά υπογραμμίζει και την ιδιαίτερη σχέση του με την πόλη της Θεσσαλονίκης, η οποία μεταμορφώνεται στο έργο του σε μια πόλη όπου συντελούνται όλα τα ανθρώπινα δράματα.
Επίσης, ο Τίτος Πατρίκιος επιλέγει και διαβάζει αποσπάσματα από τις ποιητικές συλλογές του φίλου του Μανόλη Αναγνωστάκη, ενώ ο Μίκης Θεοδωράκης, η Μαρία Δημητριάδη και ο Πέτρος Πανδής, τους οποίους συνοδεύουν ο Γιώργος Νταλάρας και ο Τάσος Καρακατσάνης, ερμηνεύουν μελοποιημένα ποιήματά του.
Η εκπομπή περιλαμβάνει απόσπασμα από την ταινία του Νίκου Κούνδουρου «Τα τραγούδια της φωτιάς», όπου η Μαρία Φαραντούρη ερμηνεύει, υπό τη διεύθυνση του Μίκη Θεοδωράκη, μελοποιημένα ποιήματα του Μανόλη Αναγνωστάκη.
Έτος παραγωγής: 1990
Σενάριο-σκηνοθεσία: Μιχάλης Γαλανάκης