Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
«Λαμπερά Όνειρα Α.Ε.» και «Oh Boy», ξένες ταινίες στην ΕΡΤ2
![59ab70537ce5771d7b8183e1a94402cd XL 15d3d046](/wp-content/themes/yootheme/cache/15/59ab70537ce5771d7b8183e1a94402cd_XL-15d3d046.jpeg)
Υπόθεση: O Νίκο ζει στο σύγχρονο Βερολίνο. Πλησιάζει τα 30 και πρόσφατα αποφάσισε να εγκαταλείψει τις σπουδές του στη Νομική. Ζει για τη στιγμή, ενώ οι έννοιες και οι υποχρεώσεις τον αφήνουν αδιάφορο. Περιπλανιέται άσκοπα στο Βερολίνο, προσπαθώντας να βάλει σε τάξη τη ζωή και τις σκέψεις του και θαυμάζει τους ανθρώπους γύρω του, οι οποίοι φαίνεται να τα καταφέρνουν μια χαρά…
ΞΕΝΗ ΤΑΙΝΙΑ
«Λαμπερά Όνειρα Α.Ε.»
(Tout Ce Qui Brille / All That Glitters)
Ημερομηνία μετάδοσης: Παρασκευή 21 Δεκεμβρίου 2018, στις 21:00
Κωμωδία, παραγωγής Γαλλίας 2010.
Σκηνοθεσία-σενάριο: Ζεραλντίν Νακάς, Ερβέ Μιμράν.
Πρωταγωνιστούν: Λεϊλά Μπεκτί, Ζεραλντίν Νακάς, Βιρζινί Λεντουαγέν, Λιν Νταν Παμ.
Διάρκεια: 93΄
Υπόθεση: Η Έλι και η Λίλα είναι αδερφικές φίλες. Γνωρίζονται από μικρές και μοιράζονται τα πάντα, ακόμη και το κοινό όνειρο για μια εντελώς διαφορετική ζωή. Ζουν στο ίδιο προάστιο του Παρισιού, το οποίο απέχει μόλις δέκα λεπτά, με το μετρό, από το κέντρο της πόλης, αλλά έχουν κουραστεί να απέχουν δέκα λεπτά κι από τη ζωή που θα ήθελαν να ζήσουν. Από ασήμαντα μπερδέματα μέχρι τεράστια ψέματα, οι δύο φιλενάδες θα κάνουν οτιδήποτε περνάει από το χέρι τους, προκειμένου να καταφέρουν να κατακτήσουν τη ζωή που ονειρεύονται, στην οποία όλα φαντάζουν τόσο ιδανικά και πιθανά.
Για να εισχωρήσουν στις «υψηλές» τάξεις, ξεκινούν με το να αντιγράφουν στιλιστικές προτάσεις από περιοδικά κι εφορμούν στο Παρίσι. Η Λίλα θα γνωρίσει σε μπαρ τον πλούσιο Μαξ, ενώ η Έλι γίνεται μπέιμπι-σίτερ του παιδιού μιας φωτογράφου μόδας. Θα πρέπει να έχουν υπόψη τους ωστόσο πως ό,τι λάμπει δεν είναι απαραίτητα χρυσός…
Η ταινία τιμήθηκε με το Βραβείο Σεζάρ Περισσότερο Υποσχόμενης Γαλλίδας ηθοποιού (Λεϊλά Μπεκτί) το 2011, ενώ ήταν και υποψήφια για Βραβείο Σεζάρ Καλύτερης πρώτης ταινίας.
—
ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΛΕΣΧΗ – ΞΕΝΗ ΤΑΙΝΙΑ
«Oh Boy» (A Coffee in Berlin)
Ημερομηνία μετάδοσης: Παρασκευή 21 Δεκεμβρίου 2018, στις 23:45
Ασπρόμαυρη δραματική κομεντί, παραγωγής Γερμανίας 2012.
Σκηνοθεσία-σενάριο: Γιαν Όλε Γκέρστερ.
Παίζουν: Τομ Σίλινγκ, Μαρκ Χόζεμαν, Φριντερίκε Κέμπτερ, Αντρέας Σρέντερς, Τζούστους βον Ντόνανι, Αρντ Κλάβιτερ.
Διάρκεια: 79΄
Υπόθεση: O Νίκο ζει στο σύγχρονο Βερολίνο. Πλησιάζει τα 30 και πρόσφατα αποφάσισε να εγκαταλείψει τις σπουδές του στη Νομική. Ζει για τη στιγμή, ενώ οι έννοιες και οι υποχρεώσεις τον αφήνουν αδιάφορο. Περιπλανιέται άσκοπα στο Βερολίνο, προσπαθώντας να βάλει σε τάξη τη ζωή και τις σκέψεις του και θαυμάζει τους ανθρώπους γύρω του, οι οποίοι φαίνεται να τα καταφέρνουν μια χαρά στην καθημερινότητά τους. Μέσα σε μία ημέρα, όμως, όλα αλλάζουν και ο Νίκο αναγκάζεται να αντιμετωπίσει τις συνέπειες της μέχρι τώρα στάσης του: χωρίζει με την κοπέλα του, ο πατέρας του τού μειώνει το χαρτζιλίκι και ένας ψυχίατρος επιβεβαιώνει «συναισθηματική ανισορροπία»! Παράλληλα, μια αγάπη από τα παλιά τον πιέζει να βρεθεί αντιμέτωπος με τις συναισθηματικές πληγές που της προκάλεσε, ενώ ένας νέος γείτονας προσπαθεί να τον προσεγγίσει. Ωστόσο, το μόνο που χρειάζεται ο Νίκο είναι απλώς ένας καφές!
Ο αβέβαιος Νίκο είναι ο ιδανικός ήρωας της γενιάς των τριαντάρηδων, έτοιμης πλέον να αφήσει πίσω της την εποχή της αθωότητας, σε μια σπιρτόζικη και γλυκόπικρη δραμεντί με φόντο μια μελαγχολικά γοητευτική γερμανική πρωτεύουσα.
Βραβεία – Συμμετοχές – Υποψηφιότητες:
- Βραβεία Κινηματογράφου της Βαυαρίας 2013: Βραβείο Ανδρικής Ερμηνείας (Τομ Σίλινγκ), Βραβείο Σεναρίου (Γιαν Όλε Γκέρστερ).
- Βραβεία Γερμανικής Ακαδημίας Κινηματογράφου 2013: Βραβείο Καλύτερης Ταινίας, Βραβείο Σκηνοθεσίας, Βραβείο Α΄ Ανδρικού Ρόλου, Βραβείο Β΄ Ανδρικού Ρόλου, Καλύτερου Σεναρίου, Καλύτερης Μουσικής.
- Βραβείο Καλύτερου Σεναρίου στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου του Μονάχου 2012.
- Επίσημη συμμετοχή στο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου του Κάρλοβι Βάρι.
- Βραβείο Καλύτερης Σκηνοθεσίας Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Μπρατισλάβα 2012.
- Συμμετοχή στο 19ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Αθήνας – Νύχτες Πρεμιέρας.
- Υποψηφιότητα για Βραβείο Καλύτερης Ευρωπαϊκής ταινίας, Βραβείο Καλύτερου Ευρωπαίου ηθοποιού (Τομ Σίλινγκ), Βραβείο Fipresci – Ευρωπαϊκής Ανακάλυψης και Βραβείο Κοινού, στα Βραβεία Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Κινηματογράφου 2013.