Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ
Τα νέα της Mistral: Οδηγίες για μια καλή εγκατάσταση: Ενισχυτής κεραίας U30 Split
![6.u30 6ef556c3](/wp-content/themes/yootheme/cache/6e/6.u30-6ef556c3.jpeg)
Συνεχίζοντας την περιγραφή των προϊόντων της Mistral, θα γίνει περιγραφή των ενισχυτών κεραίας. Οι ενισχυτές κεραίας χωρίζονται σε δύο κατηγορίες:
1) Οι ενισχυτές με ακροδέκτες χωρίς θωράκιση, οι οποίοι ανήκουν στην προηγούμενη γενιά ενισχυτών και γενικά τοποθετούνται σε περιοχές χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.
2) Οι ενισχυτές με θωράκιση, με βύσματα F. Αυτοί είναι νεότερης γενιάς και προορίζονται για περιοχές με πολλά παράσιτα, κυρίως από την τηλεφωνία. Είναι τελευταίας τεχνολογίας και είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει. Πάντα, οι θωρακισμένοι ενισχυτές έχουν καλύτερα χαρακτηριστικά από τους προηγούμενους.
Τα χαρακτηριστικά του ενισχυτή U30 Split: Συνεχίζοντας την περιγραφή των ενισχυτών με ακροδέκτες, ένας πολύ απλός ενισχυτής γενικής χρήσεως με δύο εξόδους που συνιστάται, είναι ο U30 Split με κωδικό 1232. Πρόκειται για έναν οικονομικό ενισχυτή μόνο για UHF, με ενίσχυση 30dB και στάθμη εξόδου 104dB/μV σε κάθε έξοδο. Οι δύο έξοδοι αφορούν στον ενισχυτή κεραίας, πέρα των άλλων δύο εξόδων του τροφοδοτικού. Το πρότυπο μέτρησης είναι το 2 tone test EN50083-3, η IMD3 είναι -60dB στο κανάλι 37. Αυτή η μέτρηση αφορά 2 κανάλια, αλλά στην πραγματικότητα τα τηλεοπτικά κανάλια είναι περισσότερα και έτσι για 10 ψηφιακά κανάλια η ενδοδιαμόρφωση (IMD3) θα αυξηθεί κατά 10dB, δηλαδή από -60dB σε -50dB και οι μέγιστες στάθμες σημάτων δεν θα πρέπει να ξεπερνούν τα 104dB/μV.
Εφαρμογή του U30 Split: Αυτός ο ενισχυτής τοποθετείται σε περιοχές με στάθμη σήματος από 40 έως 70 dB/μV, όπου το σήμα μετριέται με κεραία απολαβής των 10dB. Αυτές είναι οι συνήθεις στάθμες στην επαρχία. Διαθέτει ρυθμιστικό ενίσχυσης με δυνατότητα υποβιβασμού του σήματος έως 20dB. Μια συνήθης ερώτηση των τεχνικών είναι σε ποια από τις δύο εξόδους θα συνδέσουμε το τροφοδοτικό. Η απάντηση είναι ότι σε οποιαδήποτε από τις δύο εξόδους συνδεθεί το τροφοδοτικό δεν υπάρχει πρόβλημα, αρκεί να πάρει τάση ο ενισχυτής από κάποιο τροφοδοτικό, είτε είναι στο ίδιο σπίτι ή ακόμη και από γειτονικό. Πρόβλημα επιστροφής της τάσης από το ένα σπίτι στο άλλο μέσω του ενισχυτή δεν υπάρχει, διότι υπάρχει κύκλωμα αντεπιστροφής τάσης στον ενισχυτή. Μια άλλη ερώτηση σχετικά με το τροφοδοτικό, είναι πώς μπορεί να υπάρχει συνεχής λειτουργία του ενισχυτή όταν ο κάτοχος του σπιτιού με το τροφοδοτικό κλείσει το ρεύμα διότι απουσιάζει από το σπίτι. Στην περίπτωση αυτή, μπορεί να τοποθετηθεί και δεύτερο τροφοδοτικό, ακριβώς το ίδιο, ένα σε κάθε σπίτι, τα οποία θα λειτουργούν συγχρόνως. Τα τροφοδοτικά φυσικά είναι τα PS100 με κωδικό 0551.
Παρεμβολές από την κινητή τηλεφωνία: Προσοχή χρειάζεται σε παρεμβολές από κοντινή κεραία κινητής τηλεφωνίας, διότι ο ενισχυτής, αν και έχει φίλτρα τηλεφωνίας, είναι αθωράκιστος και σε κάποιες περιπτώσεις αυτά δεν επαρκούν. Σε περίπτωση τέτοιων παρεμβολών, τότε θα πρέπει όλη η εγκατάσταση να είναι πλήρως θωρακισμένη. Η κεραία να είναι αυστηρώς 5G και τα καλώδια αυστηρώς θωρακισμένα. Ο αντίστοιχος ενισχυτής αυτής της κατηγορίας είναι ο θωρακισμένος U34F_Split2 κωδικός 0219. Γενικά, εάν η κεραία της κινητής τηλεφωνίας είναι πολύ κοντά, δηλαδή στα 100m και μπροστά από την κεραία της τηλεόρασης, τότε θα υπάρξει σημαντικό πρόβλημα σε οποιονδήποτε ενισχυτή και να τοποθετήσουμε. Ο τεχνικός εγκαταστάτης θα πρέπει να έχει πάντα μαζί του φίλτρα 5G, τα οποία τοποθετούνται πρόσθετα μεταξύ κεραίας και ενισχυτή κεραίας ή κεντρικού ενισχυτή.
Mistral Antenna Systems, τηλ.: 210-6047940.